niedziela, 15 maja 2016

Gra UNO

O grze UNO słyszałam chyba wcześniej, jednak to własnie na wyjeździe w Kaliningradzie postanowiłam zaopatrzyć się w swoją talię. W Rosji ta gra jest bardzo popularna. Kupiłam ją za ok. 22 złote. W Polsce też można ją nabyć w podobnej cenie.


Gra składa się ze sporej ilości kart w czterech kolorach - czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym. Numery są od 1 do 9. Oprócz tego są karty z 0, +2, +4, przekreślonym 0, czarne z czterema kolorami w okręgu. W grze może brać udział dowolna ilość osób. Na początek karty się tasuje, każdy dostaje po 7 sztuk. Jedną kładzie się na środek. Gra polega na tym, by dokładać karty według numeru lub koloru. Jeśli np. na środku jest zielona piątka to można dołożyć kartę z numerem 5 lub zieloną z obojętnie jakim oznaczeniem.


Aby nie było tak prosto poszczególne karty mają swoje znaczenie. 7 dowolnego koloru oznacza, że można wymienić się swoimi kartami z dowolną osobą (najlepiej tą, która ma mniej kart niż my), ale nie jest to konieczne. 0 oznacza, że zamieniamy się wszyscy, swoje karty przekazujemy osobie z lewej strony. Na +2 można położyć kolejne +2 dowolnego koloru. Osoba, która nie ma takiej karty bierze zsumowany wynik nowych kart z kupki. Przekreślone 0 oznacza, że kolejna osoba opuszcza kolejkę. Podobno można grać też tak, że kolejna, jeśli ma przekreślone 0, dorzuca swoją i osoba, która nie ma tej karty czeka tyle kolejek, ile było rzuconych kart, ale my tak nie gramy. W instrukcji nie ma dokładnie objaśnione, jak ma to wyglądać. Czarną kartę z czterema kolorami lub z oznaczeniem +4 można położyć w każdym momencie i zażądać dowolnego koloru (najlepiej tego, który sami mamy). Gdy zostanie nam jedna karta musimy szybko krzyknąć UNO, bo gdy tego nie zrobimy, a ktoś nam się spyta, ile mamy kart, dobieramy dwie nowe karty z kupki. To samo dotyczy się wymiany kartami, trzeba być wtedy bardzo czujnym. Gra kończy się wtedy, gdy ustalicie - gdy jedna osoba wygra lub gdy tylko jeden z rozgrywających zostanie z kartami.


Gra UNO stała się naszą ulubioną grą wyjazdową. Jak widzicie, my na odwrocie mamy napis UNO, ale są też inne propozycje do wyboru. Ostatnio widziałyśmy karty do kupienia z samochodami, taka talia jest przeznaczona bardziej dla dzieci. Początkowo reguły mogą wydawać się skomplikowane, ale po 2-3 rozgrywkach wszystko stanie się dla Was oczywiste. Co ważne, nie zajmują dużo miejsca, są lekkie, więc doskonale mogą umilić nam czas podróży.

Moja ocena: 5,5/6

Gra bierze udział w wyzwaniu10 komentarzy:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej grze. Wydaje się nawet ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna gra. Wciąga po uszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tego właśnie nam potrzeba, tym bardziej, że zbliża się wspólne spędzania świątecznego czasu z rodzinką. :)

   Usuń
 3. Nie znam tej gry, ale zaintrygowała mnie. Muszę zatem się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś umiałam grać, ale oczywiście już chyba zapomniałam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy o niej nie słyszałam, ale chętnie bym w nią pograła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna gra, proste zasady, ale duży element losowości. Córka woli gry logiczne :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem przekonana, że moja rodzinka da się na tę grę skusić. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja mam pytanko dotyczace tej gry. Jezeli dana osoba da karte zmiana koloru i zarząda sobie koloru czerwonego przykladowo osoba nastepna da czerwona 4 a kolejny gracz nie ma czerwonego koloru ale ma np 4 niebieska to moze dac ją czy jedna runda musi isc z kolorem czerwonym?

  OdpowiedzUsuń
 9. Graliśmy w to niemal nałogowo w szkole :D Osobiście polecam, nie jest trudna, a sprawia ogrom frajdy

  OdpowiedzUsuń