Wychowywana razem z dwoma siostrami i bratem w rodzinie kolejarskiej w poczuciu bezpieczeństwa, Zofia Posmysz nie spodziewała się, że może ,,wpaść". Choć do tajnej nauki nie bardzo ją ciągnęło, w czasie jednego z takich spotkań nieoczekiwanie wpadła kontrola, zamykając i poddając przesłuchaniu wszystkich obecnych w pomieszczeniu. Jeden z uczestników miał nielegalne ulotki, to pogrążyło całą grupę. Takim właśnie sposobem Zofia trafiła do KL Auschwitz, otrzymując numer obozowy 7566. Jak mówiła zatracona w mitologii jej koleżanka Ptaszka, do Królestwa za mgłą. Mgłą wytwarzaną z palonych w krematoriach ciał.
,,Królestwo za mgłą" to wznowienie rozmowy Zofii Posmysz z Michałem Wójcikiem. Autorka przeżyła obóz koncentracyjny. Już na samym początku zdała sobie sprawę, że najważniejsze to znaleźć pracę pod dachem, ponieważ zimy w Oświęcimiu były przerażające. Jak się okazuje, nie wszyscy esesmani byli pogrążeni chęcią mordu. Jedną z nich była z pewnością Anneliese Franz, która niejako wzięła ją pod swoje skrzydła, uprzedzając o nadchodzącym i grożącym niebezpieczeństwie. Dlaczego? Tego autorka nie potrafi rozstrzygnąć do dzisiaj.
15 spotkań, wepchniętych pomiędzy inne aktywności. Zofia Posmysz, dziś prawie 100-letnia kobieta opowiada młodzieży polskiej, niemieckiej, izraelskiej o tym, czego świadkiem była, by kolejne pokolenia nie dążyły do wojny, do braku poszanowania godności drugiego człowieka. Jest autorką ,,Pasażerki", wydanej jako opera, książka, słuchowisko. Dzięki wsparciu męża dzięki obozowej twórczości powoli uporała się z piętnem Auschwitz, niektórzy nie poradzili sobie z tym nigdy.
,,Królestwo za mgłą" to przerażające świadectwo kobiety, która obóz poznała od środka. Opowiada o swoim dzieciństwie, złapaniu, drodze do Oświęcimia. Pierwszych dniach, tygodniach, Marszu Śmierci i dużo późniejszym wyzwoleniu. To historia, która wydarzyła się naprawdę. Zofia Posmysz jako jedna z wielu przeżyła, by dać świadectwo prawdziwe. Lektura obowiązkowa dla miłośników literatury obozowej i wojennej.
Moja ocena: 6/6
Na taką książkę muszę mieć odpowiedni nastrój.
OdpowiedzUsuńTo prawda, do takich książek trzeba się emocjonalnie przygotować.
UsuńKsiążka trudna, ale z pewnością ciekawa i warta przeczytania
OdpowiedzUsuńCzasami własnie na takie klimaty czytelnicze mam chęć, zwłaszcza w jesienne wieczory, tytuł będe miała na uwadze.
UsuńWarto poznawać takie bolesne świadectwa przeżyć, niestety, wpisane są w historię człowieczeństwa.
OdpowiedzUsuńKiedyś bardzo chętnie sięgałam po obozową literaturę. Może trzeba powrócić do tego trudnego tematu, zamiast czytać kolejny thriller czy romans.
OdpowiedzUsuńZ ogromnym zainteresowaniem, ale i niemałym lekiem sięgam po tego typu książki. Tę jak najbardziej chcę przeczytać.
OdpowiedzUsuńTo są książki, które wg mnie powinny być obowiązkowe w szkole, by pokazać okrucieństwo wojny i to do czego może doprowadzić wizja jednego fanatyka, a ludzie potrafią zgotować piekło na ziemi. Zdecydowanie będę chciała ją przeczytać. Kinga
OdpowiedzUsuńTo bardzo ważna pozycja, trudna w odbiorze.
OdpowiedzUsuń