Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Sklep Avon

to marka produktów kosmetycznych popularna na polskim rynku. Warto z tego skorzystać. Zostań konsultantką Avon i korzystać z dodatkowych zniżek od 15% do 45 %, a oprócz tego otrzymaj produkty z programu dla nowych konsultantek. Dodatkowo możesz polecać kosmetyki znajomym, dając im bezpłatne katalogi z nowościami firmy. Proces rejestracji jest prosty, bezpłatny i nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc. Oferta firmy Avon jest tak szeroka, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

piątek, 8 października 2021

,,Waleczne z gór" Agata Puścikowska

,,Waleczne z gór"


 Agata Puścikowska zasłynęła na rynku wydawniczym z reportaży i przybliżania czytelnikom postaci zapomnianych i niedocenionych. Poznajcie ,,Waleczne z gór".

Utarło się przekonanie, że kurierami w czasie wojny przeprowadzającymi walecznych wojaków i przenoszącymi meldunki byli mężczyźni. Tymczasem autorka udowadnia, że w walce z okupantem ogromną rolę odegrały też kobiety. Często te, które nie uważały siebie za bohaterki. Te, które o wojennych czasach nie chciały opowiadać, ponieważ przywoływały zbyt wiele bolesnych wspomnień. Wreszcie te, o których pamięć wraca po latach.

,,Waleczne z gór" to piękne świadectwo bohaterstwa i odwagi ułożone w 15 rozdziałów. Nie oznacza to jednak, że dziewczyny były w tym same. Często w konspiracji działała cała rodzina, jednak wszystko było ściśle tajne. Podhale to miejsce, gdzie przerzucano za granicę żołnierzy, chętnych walczyć w polskiej armie mężczyzn, przenoszono meldunki, ukrywano Żydów. Wszystkie te działania podejmowano z narażeniem życia, bowiem w razie konfidenta groziła śmierć.

Siostry Marusarzówny, Jadwiga Apostoł, Katarzyna Filipek, Helena Błażusiak. Józefa Machay-Mikowa, Genowefa Kroczek, Siostry Sercanki, Maria i Wanda z rodu Zachwiejów, Róża i Wanda Głowińskie,  Antonina Tatar, Ludwina Makuch, Siostry Urszulanki, Bronisława Staszel-Polankowa, Helena Zachemska, Barbara Grocholska-Kurkowiak. Niektóre z nich poległy w czasie wojny, inne przebywały w obozach koncentracyjnych, o kilku z nich do dziś przetrwały izby tradycji i regionalne wystawy. Szkoły i instytucje noszą ich imiona. Imiona bohaterek które za wolną Polskę gotowe były oddać własne życie.

Tym, co odznaczało wiele tragicznych wojennych historii był pobyt w katowni Palace, gdzie męczono i torturowano więźniów, chcąc, by wydali towarzyszy konspiracji. Wytchnieniem w chwili próby była modlitwa, wzajemne wsparcie, myśl o rodzinie. Nawet siostry Sercanki i Siostry Urszulanki włączały się w walkę z Niemcami, prowadząc sierocińce, ukrywając i pomagając przybrać inną tożsamość poszukiwanym. Można by tak długo jeszcze pisać o bohaterstwie Dziewczyn z gór.

,,Waleczne z gór" Agata Puścikowska to przepiękne świadectwo kurierek, matek, córek, konspiratorek. Pozycja obowiązkowa w czytelni każdego Polaka. Tylko od nas zależy, czy pamięć o nich przetrwa kolejne pokolenia. Oby tak się stało!

 Moja ocena: 6/6    

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Znak  


10 komentarzy:

 1. Dobrze, że takie książki są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja literacką. Historia którą warto poznać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za czytaniem reportaży, ale tym razem zrobię wyjątek, gdyż bardzo mnie zaintrygowały ,,Waleczne z gór".

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że są takie książki, które opowiadają takie prawdziwe historie. Każdy powinien je przeczytać. Ten tytuł już dopisuję do swojej listy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie wiem czy znajdę czas na tą pozycję. Jak tylko tak się stanie to na pewno będzie w moich rękach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o roli górali przy rzy przerzucaniu żołnierzy przez granicę w czasie II wojny światowej, ale na pewno jeszcze za malo wiem o działalności kobiet przy tych sprawach. Dziękuję za ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, tytuł już wciągam na listę czytelniczą, bardzo ciekawa tematyka. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To na pewno wartościowa lektura. Zapoznałam się z treścią tej książki z zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo jestem ciekawa tej pozycji i na pewno ma ona ogromną wartość. Koniecznie muszę dopisać ją do listy z książkami do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 10. często zapominamy o tym ile ludzi walczyło na różnych frontach, warto sięgać po takie książki

  OdpowiedzUsuń