wtorek, 13 kwietnia 2021

,,Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona" Hilda Burke

,,Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona" 


Coraz więcej czasu jako społeczeństwo spędzamy ze smartfonami, bo nie chcemy mieć poczucia, że czujemy się niepotrzebni. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

To właśnie jedna z tez, którą postawiła Hilda Burke w swojej książce. Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości. Nie wniosła nic nowego do mojego życia. Autorka wspomina o metodzie Pomodoro, czyli pracy w określonych blokach czasowych, dzieleniu zadań według metody SMART. Nie zabrakło także różnych rubryk, w które można wpisać swoje odczucia.

Nie da się ukryć, że przeglądanie mediów społecznościowych na pewno zajmuje sporo czasu, podobnie jak czytanie jednego artykułu za drugim, bo zawsze znajdzie się jakiś dodatkowy odnośnik, który nas do tego zachęcić. Wydaje mi się jednak, że jako świadomi ludzie jesteśmy w stanie nad tym zapanować.

,,Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona" Hildy Burke to bardzo szybka lektura na jeden raz, Jeśli jednak zamierzacie z niej korzystać, autorka radzi robić to w ciągu kilku tygodni.

Moja ocena: 3/6
 
Książka została przeczytana w ramach wyzwania WyPożyczone
   

17 komentarzy:

  1. Jako osoba prowadząca bloga i powiązane z nim social media spędzam przy komputerze i telefonie sporo czasu - ale staram się zachować zdrowy rozsądek i równowagę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tym jest bardzo ciężko, zwłaszcza jak się pracuje zdalnie, ale na wszystko można znaleźć sposób, czasem dobrze jest też całkowicie się odłączyć. :)

      Usuń
  2. Biorac pod uwage prace zdalna to wiecej czasu poświęca się smartfonom. Trzeba znalezc zloty srodek

    OdpowiedzUsuń
  3. Na szczęście nie jestem uzależniona od niczego, ale z tym smartfonem , to wielu ludzi przesadza :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. We wszystkim ważna jest równowaga. Jednakże my blogujący siłą rzeczy spędzamy sporo czasu, czy to przy komputerach, czy smartfonach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zupełnie nie rozumiem tego całkowitego oddania rzeczywistości oferowanej przez komórki, to tak jakby zabierać sobie życie i przenosić je w nietrwałą wirtualność.

    OdpowiedzUsuń
  6. Oj bardzo łatwo uzależnić się od smartfonów. Ciekawa publikacja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko, czy osoby, które powinny się z nią zapoznać, znajdą czas, aby to zrobić, rozwiązaniem byłoby czytanie na smartfonie. ;)

      Usuń
  7. O metodzie pomodoro już gdzieś czytałam. :) Uzależnienie od smartfonów jest chyba coraz bardziej widoczne, niestety.

    OdpowiedzUsuń
  8. bardzo ciekawe, chyba nigdy nie czytałam książki, którą powinno się czytać przez parę tygodni, co do uzależnienia, to chyba każdy w jakimś stopniu jest uzależniony

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektóre uzależnienia mogą działać na naszą korzyść, ale wszystko musi być z umiarem, w końcu nie da się całkowicie oderwać od zdobyczy technologii. ;)

      Usuń
  9. Ooo, bardzo chętnie bym to przeanalizowała, bo obawiam się, że mogę mieć pierwsze symptomy uzależnienia od smartfona.

    OdpowiedzUsuń
  10. Powiem szczerze, że nie zgadzam się z pierwszym stwierdzeniem ;) Chociaż dużo czasu spędzam przy telefonie - u mnie nie wynika to z chęci bycia potrzebną. Dla mnie często jest to raczej praca, obowiązki ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Warto rozgraniczyć pracę i obowiązki a przyjemności.

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  14. Niestety jest to dość powszechne zjawisko i myślę, że również czasami warto jest w te sytuacje włączyć psychologa. Jak najbardziej tego typu psychoterapia https://www.terapiapoznan.pl/psychoterapia-psychodynamiczna/ jest czymś niezwykle ważnym i muszę przyznać, że warto jest próbować takich metod.

    OdpowiedzUsuń