środa, 7 marca 2018

,,Róża i cis" Mary Westmacott [Agatha Christie]

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 320
Do kupienia: Gandalf

Być może nie wiecie, ale Agatha Christie oprócz kryminałów napisała także sześć romansów pod pseudonimem. ,,Róża i cis" jest jednym z nich.

Książka zaczyna się właściwie od końca. John Gabriel umiera i na łożu śmierci chce widzieć się z narratorem tej powieści. Następnie następuje przeskok w czasie i cofamy się do początków tego opowiadania. John Bariel był bohaterem wojennym, który kandydował do parlamentu. Potrafił też rozkochiwać w sobie kobiety. Co takiego się stało, że narrator go tak nienawidził?

Szczerze przyznam, że po książkę sięgnęłam z ciekawości. Nie jest to może najprzedniejsza powieść w dorobku autorki, znacznie odbiega poziomem od jej kultowych kryminałów. Niemniej jej lektura nawet bardzo się nie dłuży i jest całkiem ciekawa, biorąc pod uwagę, że to typowy romans. Nie miałam względem tej powieści bardzo wielkich oczekiwań, więc nie czuję się wielce zawiedziona.

Fabuła jest bardzo prosta w swojej prostocie, bardzo ciekawym zabiegiem było zastosowanie retrospekcji. Nie ukrywam, że ten zabieg jeszcze bardziej pobudził moją ciekawość. Nie ma zbyt dużej liczby bohaterów, co uważam za duży plus. Wszystko jest jasne i klarowne.

,,Róża i cis" to moje pierwsze spotkanie, ale zapewne nie ostatnie spotkanie z romansem Agathy Christie. W planach mam bowiem zapoznanie się z całą jej twórczością, wliczając w to romanse.


Moja ocena: 4,5/6

Książka została przeczytana w ramach wyzwania WyPożyczone


3 komentarze:

 1. Mam kilka książek Christie u siebie i muszę w końcu coś przeczytać od tej autorki! Nie bez powodu to taka klasyka :)

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również posiadam kilka tytułów autorki, ale po żaden dotychczas nie sięgnęłam. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie nadrobię zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo do dziś nie wiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń