Hektor nie jest taki, jak inne hipcie. Bardziej przypomina zebrę, niż tego potężnego ssaka. Tylko, czy jego umaszczenie skóry powinno być najważniejsze?
Do kupienia: Gandalf
Nawiązując do życia realnego, dzieci potrafią być okrutne. Zawsze mówimy, że nikt nie jest tak szczery, jak kilkulatki, które powiedzą Ci wszystko, co chciałbyś i nie chciał usłyszeć. Wytkną Ci niepoprawnie dobrane ubranie, kolor skóry, twoją ,,ułomność". Nie mają żadnych zahamowań. Przypomnij sobie, czy Tobie w szkole dzieci dokuczały, a może to Ty dokuczałeś innym? Chciałeś poczuć się lepszy, niż Twoi współtowarzysze ze szkolnych ławek? A może chciałeś zaimponować klasowej piękności?
Stado także odrzuciło Hektora, ponieważ był cały w czarno-białe paski. Uważali, że jest odmieńcem i lepiej im będzie bez niego. Brzmi znajomo? Mały hipopotamek zmuszony był opuścić znajome tereny. Na jego szczęście przygarnęły go zebry, które nie zwracały uwagi na to, czy jest w paski, czy też nie. Czy hipopotamy w końcu zrozumiały swój błąd? Czy inne zwierzęta pojęły, że nie najważniejsze jest to, jak ktoś wygląda, ale jak się zachowuje w konkretnych sytuacjach? Sprawdźcie sami.
Dzieci uwielbiają Elmera, słonia, o których książeczki wydaje Wydawnictwo Papilon. Tymczasem Wydawnictwo M przygotowało dla najmłodszych opowieść o małym hipopotamku, którego inne się wstydziły. Im więcej powstaje książeczek o tym, aby akceptować drugą osobę taką, jaka jest, a nie odrzucać ją,bo jest biedniejsza, czy jest blondynką, a miała być brunetką, tym lepiej. Może dzięki czytaniu takich książek maluchy zrozumieją, co jest naprawdę ważne.
Ilustracje są bardzo barwne i przyciągające wzrok. Tekstu nie ma zbyt wiele, jednak jest on rymowany i bardzo rytmiczny. Sądzę, że kilkulatkowie nie będę się nudzić, gdy rodzice będą czytać opowieść o rezolutnym hipopotamku, a i samo zakończenie da im do myślenia. Ta bajka może być świetną okazją do rozmowy o tym, aby nikogo nie faworyzować, ani też nie potępiać. Sądzę, że takie pozycje powinny się znaleźć w każdej biblioteczce.
Moja ocena: 6/6
Książka została przeczytana w ramach wyzwania WyPożyczone
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz