Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Sklep Avon

to marka produktów kosmetycznych popularna na polskim rynku. Warto z tego skorzystać. Zostań konsultantką Avon i korzystać z dodatkowych zniżek od 15% do 45 %, a oprócz tego otrzymaj produkty z programu dla nowych konsultantek. Dodatkowo możesz polecać kosmetyki znajomym, dając im bezpłatne katalogi z nowościami firmy. Proces rejestracji jest prosty, bezpłatny i nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc. Oferta firmy Avon jest tak szeroka, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

poniedziałek, 6 września 2021

,,Jak wychować nazistę" Gregor ZiemerOwładnięcie wyższością i chęcią eliminacji wszystkich ,,ras podludzi". Skąd w Niemcach taka nienawiść, skąd obozy koncentracyjne? Ano z ,,Podręcznika dla nauczycieli" ministra Rusta.

Gregor Ziemer, autor książki ,,Jak wychować nazistę" w latach 1928-1939 był dyrektorem Szkoły Amerykańskiej w Berlinie, gdzie przyjmowano uczniów niezależnie od narodowości. Do jego placówki przychodzili jednak ludzie na kontrolę. Sam Ziemer postanowił także zwizytować typowo nazistowskie placówki i sprawdzić, skąd w młodych ludziach tyle nienawiści do Żydów, czy innych nacji.

Sprawa okazała się jednocześnie bardzo prosta, jak i tragiczna. Nauczyciele pracowali zgodnie z wytycznymi zawartymi w ,,Podręczniku dla nauczycieli" Rusta, który zmieniał się w zależności od sytuacji politycznej. Były oddzielne szkoły dla chłopców (którzy w imię Hitlera i jego idei byli w stanie oddać życie) oraz dziewcząt (wychowywanych jako matki przyszłych żołnierzy, zachęcane do rodzenia dzieci dla Rzeszy, nawet nie mając męża).

Zajęcia były ukierunkowane typowo pod role, jakimi mieli się zająć. Jeśli chłopaków uczono geografii, to w kontekście, gdzie Niemcy mają wpływy, gdzie mogą jeszcze coś wygrać. Była rasa panów, czyli ich. Związki mieszane były zabronione. Największą nagrodą dla kobiety było rodzenie dzieci, które w wieku 6 lat oddawane były pod szkołę Rzeszy. Niemiecki mężczyzna nie czuł bólu, zmęczenia, wątpliwości, był niezniszczalny.

Osoby chore umysłowo lub niezdolne do urodzenia ,,właściwego" dziecka były sterylizowane lub zabijane w imię Rzeszy. Wiele takich przerażających faktów znajdziemy w książce ,,Jak wychować nazistę" Gregora Ziemera. Po lekturze tej publikacji zupełnie inaczej patrzę na przykład na odnoszenie się esesmanów względem więźniów w obozach koncentracyjnych, na miłość Niemca i Żydówki. Wychowani od najmłodszych lat w duchu nazizmu po prostu inaczej nie potrafili...

Moja ocena: 5/6
 
Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Znak  

12 komentarzy:

 1. Ta książka niedawno do mnie dotarła. Będę ją czytać w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze słyszę o tej książce, ale koniecznie będę musiała ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na to, że to przerażająca książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgodzę się, ale takie kontrowersyjne tematy zawsze przyciągają

   Usuń
 4. O boże! To wygląda na dość drastyczny temat! Ale może właśnie dlatego warto przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno zwrócę na nią uwagę, choć temat nie jest łatwy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przewrotny tytuł, który przyciąga uwagę... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że to jedna z tych książek, które nie są dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
 8. poruszająca książka i kontrowersyjny tytuł na pewno dodają tej książce sławy.

  OdpowiedzUsuń
 9. To musi być przerażająca,a jednocześnie bardzo ciekawa i dająca do myślenia lektura. Obawiam się, że również w Polsce niektóre środowiska polityczne mogłyby z powodzeniem stworzyć podobne podręczniki - np. "Jak wychować fanatyka religijnego".

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa tej książki, więc pewnie niedługo po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przykład tego, co dzieje się z narodem zniewolonym przez szalonego przywódcę.

  OdpowiedzUsuń