niedziela, 21 kwietnia 2019

,,Basia i śmieci" i ,,Basia. Wielka księga pytań" Zofia StaneckaSeria o Basi cieszy się niesłabnącą popularnością. Tym razem możemy poczytać o zanieczyszczaniu Ziemi śmieciami. 

Basia była bardzo przejęta tym, że przez działalność ludzi do wody trafiają plastikowe woreczki, które mogą sprawić, że wieloryby umrą. Okazało się, że nie tylko im grozi niebezpieczeństwo. Basia z rodziną postanowili przygotować wielorazowe płócienne torebki, których mogliby używać w wielu sytuacjach. 

Książeczka została wydana w sztywnej oprawie z miękkimi rogami i stanowi pojedyncze opowiadanie z główną bohaterką w roli głównej. Ilustracje, jak zwykle, narysowała Marianna Oklejak. Są one typowe dla tej serii. Autorka podejmuje bardzo ważny temat, jakim jest zaśmiecanie środowiska i podaje sposoby, jak możemy to zmienić.

,,Basia i śmieci" to publikacja, która spodoba się przede wszystkim miłośnikom małej bohaterki, ale także tym, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą.

Moja ocena: 5/6

,,Basia. Wielka księga pytań" to tym razem zbiór pytań i odpowiedzi, które intrygują Basię.

Książka została podzielona na kilka dużych grup tematycznych. Autorka rozpatruje razem ponad 30 pytań. Możemy dowiedzieć się, dlaczego nie można jeść ciągle żelków, dlaczego kiedyś ludzie byli owłosieni, jakie są kogo ulubione potrawy i na wiele innych pytań.

Publikacja została wydana w dość dużym formacie w sztywnej oprawie. Ilustracje, jak zwykle, narysowała Marianna Oklejak. Pytania są bardzo ciekawe i zróżnicowane. Można je czytać wybiórczo, a nie w kolejności według stron.

,,Basia. Wielka księga pytań" to jedna z tych pozycji, które spodobają się nie tylko miłośnikom Basi. W końcu nie tylko jej wielbiciele są ciekawi, świata, prawda?

Moja ocena: 5/6Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Egmont.


2 komentarze: